Az ukránok támadásba lendültek Magyarország ellen – az időzítés nem véletlen
Különösen károsnak érezték az elmúlt fél évet Kijevben.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára, Sztáray Péter András bejelentette, hogy kisebbségügyben két-két tanácskozást rendeznek Budapesten és Strasbourgban.
Sztáray Péter András, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára az Országgyűlés külügyi bizottságának hétfői ülésén arról beszélt, hogy a magyar ET-elnökség több prioritást képvisel. A nemzeti kisebbségek védelmének hatékony előmozdítása mellett említette
Kisebbségügyben két-két tanácskozást rendeznek Budapesten és Strasbourgban
Sztáray Péter András egyúttal javaslatot tett arra, hogy a külügyi bizottság az elnökség elején adjon ki nyilatkozatot annak kapcsán, hogy a visegrádi együttműködésben július 1. és június 30. közötti esedékes a magyar elnökség, az államtitkár megjegyezte: a V4-es partnerországokkal jelenleg zajlik a prioritások egyeztetése.
Úgy vélte, Magyarország fontos időszakban veszik át a tisztséget, majd
A négy állam azokon területeken lép fel együtt, ahol konszenzust talál – mutatott ré, hozzátéve, hogy a V4-es országok "még nehéz helyzetekben" is meg tudták fogalmazni ezeket a közös pontokat.
Az államtitkár kérdésre válaszolva elmondta, hogy az magyar ET-elnökség programjait az eredetileg tervezett 4 milliárd helyett 2 milliárd forintból valósítják meg.
Az elnökséggel együtt növekszik hazánk nemzetközi mozgástere
Németh Zsolt, a bizottság fideszes elnöke elmondta, a két elnökség növelni fogja a figyelmet Magyarország, és ezzel együtt az ország lehetőségei és a mozgástere is nőni fog.
Emlékeztetett arra, hogy az EU május 9-én indítja el a jövőről szóló vitát, amellyel kapcsolatban
„Az EU-nak figyelmet kell szentelnie a nem uniós országok jövőjére, ezért az ET-vel való együttműködés kiemelten fontos” – hangsúlyozta. Németh Zsolt fontosnak nevezte, hogy a jövőről szóló vitában ne csak a baloldali, hanem az újjászerveződő kereszténydemokrata jövőképnek is meg kell jelennie. Kitért arra is, hogy „az EU ódzkodik attól, hogy csatlakozzon az Emberi Jogok Európai Egyezményéhez, ezért a következő időszakbanazon leszünk, hogy az EU ezt a vállalását teljesítse”.
A grémium ülése után újságíróknak erről megjegyezte: „ehhez az ET teljes eszközrendszerét igénybe tudjuk venni, egyúttal szándék született arról, hogy még a tavaszi időszakban az Országgyűlés állásfoglalást fogadjon el a magyar ET-elnökség prioritásainak támogatásáról”.
(MTI)
Fotó: MTI/PACE Nyitóképen: Németh Zsolt és Rik Daems, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) elnöke.